Počet výsledků: 14

Otevřít filtraci

Lidský choriový gonadotropin neboli hCG (zkratka pochází z anglického názvu human chorionic gonadotropin) je hormon produkovaný buňkami, které obklopují vyvíjející se lidské embryo a z nichž se později vytvoří placenta. hCG lze zjistit v moči 7–9 dní po oplodnění; toho se využívá v těhotenských testech, které lze volně zakoupit v lékárně. Během menstruačního cyklu, kdy se při ovulaci uvolní zralé vajíčko z vaječníku, ze zbytků vaječníkového folikulu (který dosud obaloval vajíčko) vzniká tzv. žluté tělísko, které produkuje hormon progesteron (a v menší míře i některé další hormony, např. estradiol). Pokud je vajíčko oplodněno a uhnízdí se v děložní sliznici (viz nidace), produkuje hCG, který udržuje existenci žlutého tělíska. Žluté tělísko pak i nadále produkuje progesteron (a také estradiol a další hormony), který působí na děložní sliznici a udržuje těhotenství. Pokud nedojde k oplodnění a uhnízdění vajíčka, hladina hCG klesne, žluté tělísko zanikne a přestane produkovat progesteron. Tento pokles hladiny progesteronu vede k odlučování děložní sliznice (menstruaci). Zároveň se z hypofýzy začne uvolňovat zvýšené množství folikulostimulačního hormonu (a v menší míře i luteinizačního hormonu), který zahájí další menstruační cyklus. Lidský choriový gonadotropin se řadí mezi proteinové hormony a gonadotropiny. Viz také chorion, gonadotropiny.

Gonadotropiny uvolňující hormon je jiný název pro gonadoliberin. Viz také gonadotropiny, hormony.

Gonadotropiny je označení pro skupinu hormonů, které stimulují pohlavní žlázy, aby plnily svou reprodukční nebo endokrinní funkci. U mužů jsou těmito žlázami varlata, u žen vaječníky. Mezi gonadotropiny se řadí: luteinizační hormon (LH) a folikulostimulační hormon (FSH) – vznikají v hypofýze (přesněji řečeno v adenohypofýze), lidský choriový gonadotropin (hCG) – je produkován placentou v době těhotenství. Viz také -tropin.

Biopsie choria je jiný název pro odběr choriových klků. Viz také biopsie.

Chorion je vnější blána (membrána) plodového vaku, v němž se během těhotenství vyvíjí embryo, později plod. Odvozené přídavné jméno je choriový. Viz také plodový vak, amnion a další pojmy v rejstříku, které obsahují výraz chorion, choriový apod.

Odběr choriových klků, biopsie choria neboli CVS (zkratka pochází z anglického názvu chorionic villus sampling) je prenatální vyšetření, při kterém lékař odebírá vzorek tkáně z placenty. Účelem CVS je vyšetření, zda nejsou přítomny chromozomální abnormality nebo některé další genetické poruchy. CVS se obvykle provádí mezi 10. a 12. týdnem těhotenství. Viz také choriové klky.

Choriové klky jsou prstovité výběžky chorionu do děložní sliznice v místě, kde se vyvíjí placenta. Choriové klky i vyvíjející se embryo pocházejí z téhož oplozeného vajíčka, proto z odebraného vzorku choriových klků lze provést genetické vyšetření nenarozeného dítěte. Odběr choriových klků je důležitou metodou časného prenatálního screeningu genetických vad. Obrázek: Choriové klky – schematický nákres. (Zdroj: By BruceBlaus - Own work, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=44897522) Viz také chorion, klky, odběr choriových klků.

Úmluva o lidských právech a biomedicíně je mezinárodní úmluva Rady Evropy o ochraně lidských práv a důstojnosti člověka s ohledem na aplikaci biologie a medicíny.

Virus lidské imunodeficience je plný český název pro běžně používanou zkratku HIV. Viz také viry, imunodeficience.

Lidský papilomavirus je plný český název pro běžně používanou zkratku HPV. Viz také viry.

Zobrazeno 1 až 10 z 14

Počet výsledků